Željko Rutović, Predsjednik Savjeta Agencije
Lični podaci:
Ime i prezime: Željko Rutović
Datum rođenja: 16.02.1966. godine
Mjesto rođenja: Nikšić, Crna Gora
Obrazovanje:
Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Nikšiću
Magistar sociologije kulture
Profesionalna karijera:
2002-2003 Pomoćnik sekretara Sekretarijata za informisanje u Vladi Crne Gore
2003-2020 Pomoćnik ministra kulture za medije u Vladi Crne Gore i Generalni direktor Direktorata za medije u Vladi Crne Gore
Kulturolog i publicista teorije i kulture medija. Autor više knjiga iz oblasti slobode izražavanja, sociologije politike, sociologije kulture i fenomena digitalnog doba: „Estetika dijaloga“ (2001), „Note populizma“ (2003), „Tolerancija i arogancija“ (2008), „Globalizacija u ogledalu razvoja, krize i medija“ (2010) - koautor, „Digitalni demos“ (2011), „Slobodan pristup informacijama“ koautor (2011, 2014 dopunjeno izdanje), „Homo mašina“ (2016), „Čitanja i sjećanja“ (2016), „Postmediji (Kriza smisla ili masmedijski totalitarizam), „Transfiguracija tijela“ (2020).
Knjige „Digitalni demos“ i „Homo mašina“ su obavezna literatura za studente doktorskih studija žurnalistike Filozofskog fakulteta u Tuzli, na predmetu Konvergencija medija trećeg ciklusa ovog studijskog programa, kao i literatura na studijskom programu Odsjeka za psihologiju i pedagogiju.
Recezent i prikazivač više stručnih knjiga iz oblasti slobode izražavanja i slobode medija.
Učesnik više domaćih i međunarodnih stručnih konferencija iz oblasti medijske politike.
Autor više radova u međunarodnim naučnim časopisima na temu filozofije i kulture medija.
Predsjednik i član radnih grupa za izradu Zakona o slobodnom pristupu informacijama u periodu 2005-2017. godina.
Predsjednik Parlamentarnog odbora za medijsko praćenje referendumske kampanje 2006. godine.
Predavač sociologije na Fakultetu za državne i evropske studije u Podgorici.
Oženjen je, otac jednog djeteta.
Zoran Vujičić, član Savjeta Agencije
Lični podaci:
Ime i prezime: Zoran Vujičić
Datum rođenja: 26.08.1978. godine
Mjesto rođenja: Podgorica, Crna Gora
Obrazovanje:
Nakon završene Gimnazije upisuje i završava Pravni fakultet u Podgorici 2005. godine.
Profesionalna karijera:
Od 2012. godine je bio angažovan u NVO „Građanska alijansa“ na poziciji koordinatora programa ljudskih prava i pravde, a kasnije, od 2021. godine, kao zamjenik programskog direktora. Od 2018. godine do aprila 2022. godine je bio član Državne izborne komisije iz reda predstavnika civilnog društva, nevladinog sektora i univerziteta. U posljednjoj godini mandata bio je zamjenik predsjednika Državne izborne komisije.
Član je udruženja pravnika Crne Gore. Bio je član Etičkog odbora MUP-a Crne Gore u periodu od 2014. do 2018. godine.
Radio na projektima koji su imali za cilj unapređenje zaštite privatnosti i ličnih podataka. U okviru ovih projekata je radio na impementaciji Memoranduma o saradnji koje je Građanska alijansa potpisala sa Agencijom za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama. Takođe, upravljao je i radom Građanske alijanse u svim drugim projektima koji su se ticali zaštite ličnih podataka i zaštite privatnosti građana. Jedan od tih projekata ticao se praćenja poštovanje ljudskih prava tokom pandemije Kovid -19, a ticale su se ograničenja slobode kretanja, angažovanje vojske u borbi protiv Kovid-a, kao i odluka Nacionalnog koordinacionog tijela.
Koordinirao je više regionalnih projekata u oblasti ljudskih i manjinskih prava. Bio je nacionalni konsultant Savjeta Evrope na projektima „Unapređenje zaštite ljudskih prava pritvorenih i zatvorenih lica u Crnoj Gori''. U kontinuitetu je vršio monitoring institucija zatvorenog tipa i davao je značajne preporuke u skladu sa smjernicama Komiteta za sprečavanje torture. Takođe je davao preporuke i kroz projekat „Promocija ljudskih prava i zaštita prava manjina u jugoistočnoj Evropi” i u okviru programa ROMACTED. Jedan je od autora više izvještaja o pravosuđu, o manjinskim pravima i autor više godišnjih izvještaja o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori.
Od 2019. godine je bio dio tima koji pruža besplatnu pravnu pomoć tražiocima azila, licima koja su dobila međunarodnu zaštitu i licima bez državljanstva. Ovaj projekat se realizuje u partnerskom odnosu sa UNHCR-om.
Tokom protesta 2015. godine u Podgorici i 2021. godine na Cetinju, kao dio monitoring tima je pratio postupanje policije i poštovanje ljudskih prava u odnosu na demonstrante.
Alumnista je Škole demokratskog rukovođenja, te učesnik više seminara iz oblasti ljudskih prava. Počev od 2012. godine predavač je u Školi političkih studija, te predavač na brojnim seminarima na temu ljudskih prava.
Oženjen je, otac jednog djeteta.
Tatjana Topalović, članica Savjeta Agencije
Lični podaci:
Ime i prezime: Tatjana Topalović
Mjesto rođenja: Podgorica, Crna Gora
Obrazovanje:
Završila Gimnaziju “Slobodan Škerović” u Podgorici
Diplomirala na Pravnom fakultetu u Podgorici 1998. godine
Pravosudni ispit položila 2001.godine
Profesionalna karijera:
Nakon obavljenog pripravničkog staža u Osnovnom sudu u Podgorici u krivičnom i parničnom odjeljenju (1999-2001), obavljala poslove stručnog saradnika, vodila ostavinski postupak, održavala rasprave, uzimala nasledničke izjave, izrađivala rješenja o nasljeđivanju, kao i druga rješenja i odluke do 2005. godine.
U Apelacionom sudu Crne Gore obavljala poslove stručnog saradnika u periodu 2005-2010 u građansko-privrednom odjeljenju, a zatim poslove Sekretara suda od 2010-2015, postupala u predmetima po pritužbama, predstavkama, kao i zahtjevima za ubrzanje postupka - kontrolnim zahtjevima, u postupcima po zahtjevima za izuzeća, po zahtjevima za slobodan pristup informacijama, poslove menadžera integriteta, menadžera obuka zaposlenih, organizovala konferencije za medije, bavila se ostvarivanjem prava zaposlenih iz radnog odnosa, sačinjavala razne pravne akte, analizirala i primjenjivala propise iz oblasti ljudskih prava i sloboda, radnog prava, privrednog prava, upravnog i drugih relevantnih oblasti.
2015. godine imenovana za Sekretara Sekretarijata Tužilačkog savjeta, koje poslove je obavljala do kraja 2023. godine, aktivno učestvovala u osnivanju organa, izradi brojnih pravnih akata neophodnih za funkcionisanje organa, postupcima zapošljavanja, obučavanju zaposlenih, saradnji sa drugim organima, pružala značajnu stručnu podršku radu sjednica i komisija Tužilačkog savjeta, kao i drugih radnih tijela Savjeta. Kao član Normativne komisije učestvovala u izradi brojnih internih akata organa, podzakonskih akata, analiziranju propisa i usaglašavanju istih sa zakonima, izradi pravnih mišljenja i predloga.
Učestvovala u pregovaračkom postupku za pristupanje Crne Gore Evropskoj Uniji, kao članica Radne grupe za pregovaračko poglavlje 23 - Pravosuđe i temeljna prava, u periodu 2015-2022.
Aktivno učestvovala i sarađivala sa Projektnom kancelarijom Savjeta Evrope u procesu definisanja i realizacije zajedničkih aktivnosti u okviru projekta SE i EU “Horizontalni mehanizam za Zapadni Balkan i Tursku” i u okviru projekta EUROL 2- Podrška EU vladavini prava, kao predstavnica Sekretarijata, te članica Upravnog odbora projekta.
Stručno se usavršavala u okviru programa obuka raznih organizatora, kao što su:
- Commercial law of the European Union, CEELI Institute, Prag, 2014. godine;
- Procjena rizika i upravljanje rizikom, Projekat EUROL, 2016. godine,
-Planovi integriteta-mehanizam za prevenciju korupcije i povrede integriteta, Projekat SE, Horizontalni mehanizam za Zapadni Balkan i Tursku, 2017. godine,
- Napredna obuka za mentore, Centar za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu, 2018. godine.
-Studijska posjeta Strazburu 2019. godine, u okviru Projekta SE Horizontalni mehanizam za Zapadni Balkan i Tursku, u cilju upoznavanje sa radom Evropskog suda za ljudska prava kao i ključnih tijela Savjeta Evrope - Venecijanske komisije, GRECO, CEPEJ, Konsultativnih vijeća evropskih sudija i tužilaca i drugih tijela koja se bave razvijanjem standarda i preporuka u dijelu nezavisnosti, odgovornosti i efikasnosti pravosudnih sistema u državama članicama Savjeta Evrope.
- Radionica za unapređenje performansi zaposlenih u Sekretarijatu Tužilačkog savjeta, Rim-Visoki pravosudni savjet Italije, 2020. godina, EUROL2- Podrška EU vladavini prava.
- Komunikacija na društvenim mrežama,Krizna komunikacija, Projekat Savjeta Evrope - Horizontalni mehanizam za zapadni Balkan i Tursku, 2021. godine.