5. sastanak Inicijative 2020
1. - 3. oktobar 2024.godine
Tema - Afirmacija prava na slobodan pristup informacijama – preovladavajući javni interes i uticaj međunarodnih standarda i prakse na odluke nezavisnih tijela – princip supremacije
Članice Inicijative 2020, na svom petom redovnom godišnjem sastanku održanom u Baru (Sutomore) 1.-3. oktobra 2024. godine, nakon dvodnevnog ekspertskog promatranja ove posve izazovne teme u praksi, posebno iz ugla ćutanja organa vlasti i zloupotrebe prava na pristup informacijama, kao i potvrđenim presudama domaćih upravnih i vrhovnih sudova, novim standardima u oblasti prava na slobodan pristup informacijama kako upravnim postupcima i sporovima, tako i u dijelu proaktivne objave informacijama, usvojili su tekst Deklaracije – zaključaka
URUČENE POVELJE TRANSPARETNOST INCIJATIVA 2020
Danas u Baru, na petom sastanku Inicijative 2020, koju čine nezavisna regulatorna tijela iz oblasti slobodnog pristupa informacijama zemalja Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Kosova i Crne Gore dodijeljene su Povelje TRANSPARENTNOST za utemeljenje, razvoj i unapredjenje rada Incijative - promociju slobodnog pristupa informacijama i afirmaciju kulture i zaštite ličnih podataka.
28. SEPTEMBAR, DAN PRAVA JAVNOSTI DA ZNA
Na današnji dan obilježavamo evropsko dostignuće Švedske iz perioda 1766. godine koje afirmiše pravo na slobodan pristup informacijama u prostupku aktivnog učešća i doprinosa građana u prosecima savremenog demokratskog društva. Crna Gora je donošenjem prvog Zakona 2008 godine, prošla zavidan put na kome smo kao nezavisna institucija garantovali zaštitu prava gradjana i NVO sektora ali uz punu zaštitu svih pravnih standarda koje smo kao dio integrativnog procesa usvojili i implementirali u praksi postupanja Savjeta Agencije.
Poštovanje svih procesnih pravila i postupaka kroz primjenu Zakona o upravnom postupku ima za posledicu u velikom broju predmeta nemogućnost poštovanja zakonom propisanog roka za odlučivanje, što rezultira naplatom troškova postupka u upravnom sporu kroz angažovanja advokata, čime se na direktan način obesmišljava uloženi trud i napor jer smisao podnošenja zahtjeva ne bude u posjed informacije, već ostvarivanja troškova postuka uz obaveznu naknadu troškova, od 363 eura do 1076 eura, u postupcima koji bivaju incirani zahtjevom za vanredno preispitivanje sudske odluke pred Vrhovnim sudom Crne Gore.
Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama obratilo se Udruženje Roditelji Zahtjevom da se preduzmu mjere u cilju sprječavanja sniimanja i javnog plasiranja snimaka maloljetnih lica u svrhe promovisanja i reklamiranja određenih profila na društvenim mrežama.
Naime, djeca se presretaju i zaustavljaju u blizini obrazovnih ustanova od strane tzv.influensera i u slučaju da pokažu da prate određeni profil na društvenoj mreži, kada to i pokažu, zauzvrat dobijaju novac. Cijeli događaj se neovlašćeno snima i plasira na društvenim mrežama bez zaštite identiteta maloljetnika i bez prethodne saglasnosti roditelja/staratelja.
Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama nema zakonske nadležnosti da reaguje u odnosu na obradu podataka od strane tzv.influensera na društvenim mrežama, međutim imajući u vidu da se radi o najosjetljivijim kategorijama društva, djeci, smatra svrsishodnim da uputi javni apel da se obustavi neovlašćeno snimanje i plasiranje snimaka maloljetnih lica u svrhu sticanja veće popularnosti, odnosno broja pratilaca na društvenim mrežama.
Krivičnim Zakonikom Crne Gore, propisano je sljedeće:
Neovlašćeno fotografisanje
Član 174
(1) Ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osjetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Ako djelo iz stava 1 ovog člana učini službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom od tri mjeseca do tri godine.
Agencija ovim putem ohrabruje roditelje djece da u cilju sprječavanja ovih pojava i zaštite privatnosti, protiv lica koja zloupotrebljavaju maloljetnu djecu u marketingške svrhe podnese tužbu pred nadležnom sudu.
Inicijativa 2020, Sutomore, od 01.- 03. Oktobra 2024.
Sesija o slobodnom pristupu informacijama zemalja: Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Kosova i Crne Gore.
U organizaciji Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, u Sutomoru, od 1. do 3. oktobra 2024. godine, održaće se peti sastanak Inicijative 2020, koju čine nezavisna regulatorna tijela iz oblasti slobodnog pristupa informacijama zemalja: Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Kosova i Crne Gore.